BEZ REALITKY - LAPE, s.r.o.

BEZ REALITKY

Kupovať dom bez realitky? Usporiť províziu býva najdrahšie


Internetové stránky a súkromní inzerenti, ktorí ponúkajú predaj nehnuteľnosti  „z rúčky do rúčky“, teda bez realitnej kancelárie, sa snažia záujemcu nalákať na ušetrenú províziu. To je ich jediná výhoda, no v praxi sa ukazuje, že kupujúci aj tak nič neušetrí, akurát si zamiesi na starosti a problémy.


Ako je to s tou províziou?


Bežne sa provízia realitnej kancelárie pohybuje na úrovni 3 – 6%. Netreba tajiť, že realitné kancelárie pracujú zadarmo. Ak teda máte záujem o nehnuteľnosť v cene 80 000 eur, je možnosť počítať s tým, že provízia realitnej kancelárie sa pohybuje na úrovni 2400 až 4800 eur. Predajca bez realitky ako prvé povie, že toľko ušetríte. Pravda je však taká, že neušetríte prakticky nič. Zo skúsenosti bežný klient nemá šancu zhodnotiť, či by realitný maklér aj spomínanú nehnuteľnosť skutočne predával za 80 000 alebo za nižšiu čiastku.


Prax totiž ukazuje, že samostatní predajcovia nehnuteľností určujú svoje ceny len na základe vlastných očakávaní a ceny porovnávajú s realitnými portálmi. Majú tendenciu pre porovnanie vybrať drahšie nehnuteľnosti a ubrať len kozmetickú čiastku. To znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou zarobí predávajúci viac, ale vy nezaplatíte menej, ako pri kúpe cez realitku. Akurát nemáte žiadny servis.


Bez realitky často preplatíte aj hypotéku


Realitný maklér spolupracuje v rámci financovania nehnuteľností aj s bankami a vie pre klienta získať výhodnejší úver, akoby získal sám. Ak vám na hypotéke ušetrí čo i len jedno percento, tak dávno ušetríte viac ako províziu. Ak si totiž vezmete úver 60 000 eur a plácať ho budete 20 rokov pri úroku 3 %, celkovo zaplatíte 79 862,05 eura. Ak budete splácať za rovnakých podmienok, ale pri 2 % úroku zaplatíte 72 847,20, takže úspora viac ako 6000 eur.


Realitný maklér vie skutočne nájsť pre vás najvýhodnejšie úročenie. Vďaka tomu ušetríte peniaze, nehovoriac o usporenom čase, ktorý by ste museli do vybavovania a porovnávania hypoték investovať sami.


Dokonalý právny servis


Realitná kancelária vám vypracuje kvalitné zmluvy, overí ich u notára, potvrdí, skrátka bude dbať na to, aby predaj prebehol bez akýkoľvek obštrukcií. Rovnako vám realitný maklér pomôže s prehlásením vlastníctva u dodávateľov energií aj u správcu bytov. Právny servis je dôležitý ako pre kupujúceho tak aj predávajúceho a budete mať istotu, že nekupujete problémový dom, alebo sa nestanete obeťou bytovej mafie.


Provízia nie je zisk makléra


Predajcovia bez realitky často zavádzajú tým, že prečo by ste maklérovi mali platiť tisíce za predaj, ktorý môžete spraviť sami. Lenže maklérovi ide len časť provízie, mnoho z nej ide na pokrytie nákladov, inzerovanie nehnuteľnosti, ale aj na poplatky za právny servis, kontrolu registrov exekúcií, preverenie vlastníckych práv, overenie registra, zistenie informácií o nehnuteľnosti a podobne. Bez realitnej kancelárie všetky finančné aj časové náklady na preverenie nehnuteľnosti budú len a len na vás.


Maklér nájde aj skryté vady a ťarchy


Pred tým, ako realitná kancelária začne nehnuteľnosť predávať, overí nielen záväzky a ťarchy, ale napríklad aj skryté vady. Skúsený realitný maklér už vie, na čo sa zamerať. Aby ste napríklad nekúpili staré elektrické rozvody, hoci na elektrickú rozvodňu dal predávajúci novú skriňu. Triky predávajúcich ako zarobiť viac, sú skutočne rôzne.  Maklér sa odborne pozrie na vek potrubí, okien, podláh, všetko ohodnotí a vypracuje cenu tak, ako to neskúsený kupujúci nedokáže.


Maklér a jeho spoločnosť stoja za predajom a preto nebudú predávať mačku vo vreci. Nie ako človek, ktorého už možno nikdy viac neuvidíte.